Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TANGANYİKA GÖLÜ HAKKINDA GENEL BİLGİLER
#1
tanganik.jpg
TANGANİKA GÖLÜ HAKKINDA 

Güney Afrika' nın en büyük 2. gölüdür. 34000 km2 dir. Ortalama 570 metre derinliği vardır. En derin noktası 1470 metredir. Gölde bulunan kalyonlar açısından malawi gölüne benzer. Mineral tuzları suda çok bulunduğundan ph değeri yüksektir. Bu sebepten dolayı salyangozlar burada çok fazla bulunur.

Tanganika Gölü , çok sayıda balık türüne ev sahipliği yapar bu türlerden 300 tanesi sadece bu göle özgüdür. Göl yöre halkının önemli besin tedarikçisidir. 45.000 insan burada balıkçılık yaparken 1 milyon insanı bu şekilde beslerler.
1950' li yıllarda başlayan endüstriyel balıkçılık zamanla çok büyümüştür. 1995 yılındaki yakalanan balık miktarı yaklaşık 180.000 tondu. Bugün günlük 500 ton balık ihraç edilirken
Bazı türler de akvaryum balığı olarak yurt dışından evlerimize akvaryumlarımıza kadar gelmektedir.

Tanganika gölünde bir cichlid türü erkeğinin çiftleşme döneminde dişinin dikkatini çekmek için nasıl vücudun hafif yan döndürüp tepeden gelen güneş ışığını dişiye doğru yansıtır ve bunun hareketin yaşam alanlarında çoğalmalarının bir göstergesidir bir çok yaşamda olduğu gibi aslında yaşamla ölüm arasındaki kısa çizgidir.
 


t.jpg
Bu hareketin sonucu aslında çoğu kez iki ihtimali vardır yaşam ve ölüm ve hemen arkasından kaybetmenin nasıl sonuçlanacağı tahmin edebiliriz. Çoğu zaman bizler bu durumun doğa kanunu olduğunu biliriz. Yansımayı gören bir balıkçıl kuşunun havadan gelip dişisine kur yapan erkek balığı kendine yem olarak seçer. Ve o zaman tanganika gölünde yaşamın o kadar da kolay olmadığını gösterir bize gölün en büyük cichlidlerin den olan imparator balığı için bile yaşam kolay değildir. İmparator balıkları üreme zamanlarında derinliklerden vazgeçip sığ sulara doğru gelirler. Sığ sularda yavru balıklar için besin kaynakları bir hayli fazladır ancak her zamankinden daha fazla tehlikedirler bu durumda yavrulama döneminde olan cichlidler yavrularını korumak için daha dikkatli davranırlar.
Aslında yavrulama dönemlerinde tehlike sadece sığlarda ve yüzeye yakınında olmayabilir imparator çiftinin yumurtalarından kendine ziyafet çekeceğini düşünen büyük bir su kaplumbağasına karşı yumurtaları nasıl savunduklarını görmekte muhteşem olacaktır inatçı olan su kaplumbağasını sadece birkaç seferde vazgeçirilebilecek kadar da yavrularına düşkündürler.
a.jpg

Yaklaşık 10 milyon yıl önce oluşan Tanganika Gölü'nde bugün 200'ü aşkın cichlid türü yaşıyor. Bu kadar kısa zamanda bu kadar çok türün kısa zamanda oluşmasına bu konu ile ilgilenen bilim adamlarını bile hayrete düşürmektedir. Bu durumu cichlidlerin diş ve çene yapısına zekasına davranış biçimlerindeki zenginliklerine dişilerin renk ayırımına bakarak eş tutmasına ve bizlerinde akvaryumlarımızda bir çok kere şahit olduğumuz yavrularını korumalarına bağlıyorlar.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi